Türkiye’deki Otomotiv Sektörü Yeni Gelişim İçerisinde

By 27 Mayıs 2019 Bizden Haberler

Marmara Bölgesi’nin en büyük derneği MARSİD tarafından düzenlenen iftarda önemli mesajlar verildi.

Marmara Bölgesindeki iş insanlarını bünyesinde barındıran Marmara Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MARSİD) tarafından düzenlenen geleneksel iftar programına ev sahibi olarak MARSİD Başkanı Muzaffer Koşan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Hasan Büyükdede, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammet Hasan Aslan ve çok sayıda iş insanı katıldı. Gebze Organize Bölgesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen iftar programında önce Kuran dinletisi gerçekleşti. İftarın ardından ise MARSİD Başkanı Muzaffer Koşan konuşma gerçekleştirerek dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Programda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Hasan Büyükdede ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammet Hasan Aslan kürsüden işadamlarına önemli mesajlar verdiler.

80 Ülkeye İhracat Yapan Üyelerimiz Var.

Programda MARSİD’in çalışmaları hakkında bilgi veren dernek başkanı Muzaffer Koşan, “Yurtdışına, Asya, Avrupa, Ortadoğu’ gibi bölgelerde bulunan 80 ülkeye parfüm, çelik, gıda sektörlerinde ihracat yapan üyelerimiz ve yöneticilerimiz var. Biz hükümetimizin arkasındayız. Herşeyi hükümetten bekleyemeyiz. Bu yüzden en önemli amacımız sanayicileri tekrar Avrupa’ya, Asya’ya açarak, ithalat ve ihracatlarını köprü kurarak arttırmayı hedefliyoruz. Kısa zamanda Alman İş İnsanları ile sözleşmeyle kardeş dernek olduk. Şuan kobilerimiz Almanya’ya ihracat yapmaya başladılar. Ayrıca Türkiye’nin tarıma açık ili olan Balıkesir’de endüstriyel tarım düşünüyoruz. Türkiye’nin kurtuluşu endüstriyel tarımdır. Endüstriyel tarım ve  OSB’ler ile ilgilide şuan çalışmalarımız mevcut” dedi.

İvme Harekatına Destek Veriyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Hasan Büyükdede programda yaptığı açıklamada önemli bilgiler aktararak, “Buradaki sanayicilerin hepsi Türk sanayisine hizmet eden fedakar iş dünyasının insanları. Onlar ve onlara benzer bütün Türkiye’deki sanayicilerin yatırım dertleri, sanayilerini ayakta tutmak ve işletmelerini geliştirme amaçları var. Bakanlık olarak hem bu istekleri karşılamak hemde yeni alanları üretmek gibi bir gayemiz var. Hangi alanlarda yeni yatırımlar gerekiyor hangi alanlarca cari açıklar veriyoruz. Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve strateji teşkilatımız yayınladılar. Oradada görüleceği gibi hem tarımda hem ham madde ve hem de makine sektöründe büyük açıklar veriyoruz. Bu alanlarda ivme kazandırılması için ivme harekatı başlamış bulunuyor. Bizde bakanlığımızca bu harekete destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yerli Otomobil İle İlgili Yakında Açıklama Yapılacak

Açıklamalarına yerli otomobil konusunda bilgiler vererek devam eden Büyükdede, “Yerli otomobille ilgili Türkiye Otomobil Girişimciler Grubu dediğimiz 5 büyük firmamız ve onun koordinasyonunda olan arkadaşlarımız bir çalışmanın içerisindeler. Şuan önemli ölçüde yol aldılar. İnşallah yakında nerede yapılacağı konusunda açıklamalar olacak. Şuanda o proje çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Sadece o proje değil Türkiye’de otomobil firmalarımız büyük bir gelişimin içerisindeler. Her biri ayrı yatırımın peşindeler. Toyota büyük bir sisteme geçti. Renault’un yeni yatırımları var Tofaş’ın yeni yatırımları olacak. Bunlara benzer birçok firmalarımızın firmalarını geliştirme yönünde çalışmaları var. Türkiye iyi bir otomobil üretim merkezi oldu” şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü

  • Büyükdede’yi karşılama
  • İftardan detaylar
  • Protokol konuşmalarından detaylar
  • Marsid Başkanı Muzaffer Koşan açıklamalar
  • Bakan yardımcısı Büyükdede’den açıklamalar

T : +90 (536) 955 84 97
info@marsid.org.tr

Adres : İstasyon Mah. Güney Yan Yol Cad. No:132, 41400 Gebze/KOCAELİ

MARSİD TÜM HAKLARI SAKLIDIR.